У світі комп'ютерного заліза легко загубитися: нейромережі пишуть шаблонні поради, блогери до хрипоти сперечаються про «розкриття потенціалу», а бренди агресивно нав'язують «золоті» компоненти. Ми в Power Up (powerup.ua) вирішили відкинути всю цю маркетингову мішуру.

Раціональна збірка ігрового комп'ютера середнього бюджету від експертів Power Up

Ця стаття написана реальними людьми для людей. Наше завдання — витиснути максимум чистої продуктивності (FPS) з кожної гривні, щоб ПК прослужив вам 3–5 років.

Коротко про головне (Для тих, кому ніколи читати):

  • Оптимальна відеокарта: Тільки RTX 5060 Ti і суворо на 16 ГБ відеопам'яті.
  • Процесор без переплат: Ryzen 5 5600 або Core i5-14400F завантажать відеокарту на 100%.
  • Розумна економія: Обирайте DDR4 (32 ГБ) замість DDR5.
  • Без маркетингу: Блоку живлення на 600-650W (Bronze) і базового M.2 SSD на 1-2 ТБ вистачить із головою.

Золоте правило: Залізо важливіше за «фантики»

Якщо ваш бюджет має рамки, ви повинні інвестувати в продуктивність, а не в естетику. Немає жодного сенсу купувати преміальний корпус-акваріум із купою RGB-підсвічування, витрачаючи на це 20% від вартості всього ПК. Ці лампочки не додадуть вам жодного кадру за секунду, але безжально заберуть ресурси, які можна було б вкласти у потужніший процесор або відеокарту.

Давайте подивимося правді в очі на простому прикладі. Ось як виглядає різниця в підході за однакового бюджету:

ПК «Жертви маркетингу» (~60 000 грн) Раціональний ПК Power Up (~60 000 грн)
Водянка з LCD-екраном (7000 грн) Надійний баштовий кулер (1000 грн)
DDR5 з яскравим RGB-підсвічуванням (20000 грн) 32 ГБ швидкої DDR4 без лампочок (9000 грн)
Материнська плата B-чипсета (9000 грн) Якісна плата H-чипсета (4000 грн)
Слабка відеокарта RTX 4060 8GB Топова GeForce RTX 5060 Ti 16GB
Підсумок: Гарно світиться, але гальмує Підсумок: +40% FPS за ті ж гроші

Чи означає це, що ми пропонуємо безликий сірий ящик із 2010-х? Зрозуміло, ні! Раціональний ПК виглядає сучасно. Ми використовуємо корпуси, що відмінно продуваються, з Mesh-сітками на фронтальній панелі та бічним склом. Правильний корпус із суворим дизайном та прихованим кабель-менеджментом забезпечує ідеальний обдув і виглядає преміально.

Відеокарта — головний пріоритет і доробок на майбутнє

Всупереч поширеним міфам про ідеальний «баланс», саме потужність відеокарти визначає, наскільки комфортним буде ваш геймінг. У середньому ціновому діапазоні сьогодні ми настійно рекомендуємо орієнтуватися на NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16ГБ.

Чому ми ставимо саме цю карту? Ось сухі технічні факти:

Новітнє покоління та пам'ять GDDR7: Це відеокарта останнього покоління, побудована на найсучаснішій архітектурі. Ключова перевага — перехід на надшвидкісну відеопам'ять GDDR7, яка забезпечує колосальну пропускну здатність. Саме це технологічне рішення дозволяє розкрити потенціал чипа на 100% і гарантує запас продуктивності на роки вперед.

Екосистема та Генерація кадрів (DLSS): Вбудовані тензорні ядра NVIDIA використовують ШІ для домальовування проміжних кадрів. У важких сюжетних іграх ви отримуєте «безкоштовну» надбавку в 40-60% FPS без втрати якості картинки.

Енергоефективність: Нова архітектура видає максимум продуктивності на кожен спожитий ват енергії. Карта холодна, тиха і без проблем працює навіть із блоками живлення на 550W.

Що ви отримаєте на практиці з RTX 5060 Ti 16GB?

  • Cyberpunk 2077 (Ультра налаштування, DLSS Quality, 1080p): ~95+ FPS
  • S.T.A.L.K.E.R. 2 (Високі налаштування, 1440p): ~75+ FPS
  • CS2 / Valorant (Кіберспорт налаштування): 300-400+ FPS

Порівняння FPS: Раціональна збірка vs «Жертва маркетингу»

Тести проводилися у зв'язці з процесором Ryzen 5 5600 / Core i5-14400F

Cyberpunk 2077 (1080p, Ultra, DLSS Quality)
RTX 5060 Ti 16GB
95 FPS
RTX 4060 8GB
60 FPS
S.T.A.L.K.E.R. 2 (1440p, High)
RTX 5060 Ti 16GB
75 FPS
RTX 4060 8GB
45 FPS
*Усереднені результати тестів (2026 рік). Збірка «Жертви маркетингу» (з 8 ГБ відеопам'яті) страждає від нестачі VRAM у роздільній здатності 1440p, що призводить до двократного падіння продуктивності та мікрофрізів у сучасних AAA-проєктах.

Процесор: руйнуємо міф про «розкриття потенціалу»

Найчастіший страх покупця: «А раптом цей процесор не розкриє відеокарту?» Через цей міф люди роблять головну помилку — купують дорогий Core i7 або Ryzen 9, а на решту беруть слабку відеокарту. Давайте розберемо фізику процесу на фактах:

  • Правило роздільної здатності (1080p vs 2K): У низькій роздільній здатності FPS дійсно залежить від процесора, але при переході в 1440p (2K) ситуація кардинально змінюється. Відеокарта завантажується на 99%, а процесор "відпочиває". Дорогий багатоядерний флагман не дасть вам надбавки кадрів, тому що система вже вперлася в можливості відеокарти.
  • Чому іграм не потрібні 24 ядра: Архітектура ігрових рушіїв лінійна (прорахунок фізики, геометрії, логіки ШІ). Ці завдання залежать одне від одного, їх неможливо ефективно розпаралелити на 16 або 24 незалежних потоки (як це робиться під час рендеру відео або в серверах). Тому 6 потужних, високочастотних ядер — це фізична межа того, що може "перетравити" сучасна гра. Все, що більше — просто простоюватиме марно.
  • Висновок: Сучасних процесорів середнього класу (AMD Ryzen 5 5600 або Intel Core i5-14400F) з їхніми 6 ядрами та відмінним кешем із головою вистачає, щоб завантажити RTX 5060 Ti на 100%.

Intel чи AMD? Що вибрати у 2026 році?

У середньобюджетному сегменті обидва виробники пропонують відмінні рішення. Вибір залежить тільки від ваших завдань:

  • AMD Ryzen 5 (Платформа AM4): Король співвідношення ціна/FPS у чистому геймінгу. Платформа неймовірно надійна, коштує недорого, а головне — залишає вам лазівку для встановлення легендарних ігрових процесорів серії X3D (де об'єм того самого L3-кешу збільшено втричі) у майбутньому.
  • Intel Core i5 (Наприклад, 14400F): Ваш вибір, якщо крім ігор ви займаєтеся важкою роботою (монтаж відео, 3D-моделювання, стрімінг). Завдяки наявності додаткових енергоефективних ядер (E-cores), цей процесор чудово справляється з багатозадачністю.

На чому ми економимо (без втрати якості)

Щоб втиснути потужну відеокарту в адекватний бюджет, потрібно вміти правильно розставляти пріоритети. Один із головних пунктів економії — материнська плата.

Материнська плата: розумний мінімум замість «маркетингового запасу»

У мережі блукає міф, що материнську плату потрібно брати дорогу і «на виріст». Однак практика показує: до моменту, коли вам дійсно перестане вистачати потужності поточного процесора, на ринку вже зміняться покоління сокетів. Для таких процесорів, як Intel Core i5-14400F або Ryzen 5 5600, плат на базових чипсетах (H610 і A520 відповідно) більш ніж достатньо. Ось сухі факти:

Живлення (VRM): Обрані нами процесори мають помірне енергоспоживання (в середньому 65–100 Вт у навантаженні). Навіть базові плати H/A-серій легко справляються з таким навантаженням, не перегріваючись. Переплата за масивні радіатори та 16-фазне живлення дорожчих плат у цьому випадку просто не має сенсу — процесор не стане працювати швидше від того, що стоїть в «елітній» платі.

Розгін і частоти: Ера ручного розгону процесорів залишилася в минулому — сучасні алгоритми Turbo Boost самі витискають з ядер максимум. Плати на H610 і A520 дозволяють пам'яті працювати на її штатних високих частотах, забезпечуючи повну продуктивність системи «з коробки» без зайвих маніпуляцій у BIOS.

Інтерфейси та периферія: Пропускної здатності шини на цих платах із запасом вистачає для відеокарти рівня RTX 5060 Ti та сучасних швидкісних NVMe SSD. Ви отримуєте рівно ті ж FPS в іграх, що й на платі, яка коштує втричі дорожче.

Що вибрати у 2026 році: DDR4 проти DDR5 для ігор

Ми рекомендуємо в більшості збірок середнього сегмента віддавати перевагу перевіреній DDR4. Цифри та логіка говорять самі за себе:

Мінімальний приріст продуктивності: Незважаючи на маркетинговий шум навколо нових стандартів, реальна різниця в частоті кадрів між якісною DDR4 (3200 МГц) та значно дорожчою DDR5 (6000 МГц) в іграх становить у середньому мізерні 2–5%. На око помітити таку відмінність неможливо.

Ціна збірки: Перехід на DDR5 вимагає не тільки дорожчих планок пам'яті, а й відповідної материнської плати. У сумі така зв'язка обійдеться на 40–50% дорожче. З точки зору ігрового досвіду, ці гроші набагато раціональніше вкласти у відеокарту з більшим об'ємом відеопам'яті — це дасть кратно більше користі.

Питання об'єму: 16 ГБ чи 32 ГБ?

32 ГБ — це наш «золотий стандарт». Сучасні ігри з відкритим світом легко споживають понад 20 ГБ ресурсів системи, і такий об'єм гарантує ідеальну плавність без підвантажень.

16 ГБ — це розумний компроміс, якщо бюджет сильно обмежений, а грати хочеться вже сьогодні. Цього об'єму все ще достатньо для більшості популярних проєктів, однак варто бути готовим до того, що в найважчих новинках або при великій кількості фонових програм система може зіткнутися з нестачею пам'яті, що призведе до невеликих заминок в ігровому процесі.

Відповідь «диванним аналітикам»: Передбачаємо коментарі: «Який AM4 і DDR4? Ви радите старе!» Відповідаємо: збірка на новітньому AM5 з'їсть зайві 10-15 тисяч гривень. Забравши їх із бюджету, доведеться поставити слабку відеокарту. У підсумку ПК на AM5 з урізаною картою видасть менше FPS, ніж AM4 з топовою RTX 5060 Ti 16GB. Ми продаємо частоту кадрів, а не новизну текстоліту.

Маркетингові пастки (SSD та Блоки живлення)

«Геймерський» SSD з гігантським радіатором і БЖ із платиновим сертифікатом — класичний маркетинговий податок. Сухі факти:

Факти про SSD накопичувачі:

  • Міф: Потрібен супершвидкий Gen5 SSD на 10 000 МБ/с.
    Факт: Ігрові рушії не встигають розпаковувати дані з такою швидкістю. Різниця у швидкості завантаження рівня між базовим NVMe (3500 МБ/с) і преміальним SSD за $200 складе всього 1–2 секунди.
  • Міф: M.2 накопичувач в іграх згорить без окремого дорогого радіатора.
    Факт: В іграх SSD не відчуває 100% навантаження, тому ми рекомендуємо перевірені накопичувачі із середніми швидкостями — вони практично не гріються і не потребують охолодження. А ось топові диски PCIe 5.0 з «дикими» швидкостями читання гріються настільки сильно, що їм потрібні не просто радіатори, а ледь не персональні вентилятори, що є абсолютно надлишковим для ігрової збірки.

Факти про Блоки Живлення (БЖ):

  • Міф: Під сучасну відеокарту потрібен блок мінімум на 850 Ват.
    Факт: Процесор Ryzen 5 5600 споживає ~65 Вт, а відеокарта RTX 5060 Ti — ~160 Вт. Пікове сумарне навантаження всієї системи в іграх рідко перевищує 250-280 Вт.
  • Висновок: Якісного БЖ на 550-650W із сертифікатом 80+ Bronze/Standard вистачить із величезним запасом. При такому навантаженні блок працює впівсили, видаючи свій максимальний ККД.

Чесний прогноз: Що означає «ПК на 3–5 років»?

Маркетологи часто брешуть, обіцяючи «все на ультрах вічно». Давайте будемо чесними до кінця. Ось як виглядає реальний життєвий цикл раціональної збірки (на базі RTX 5060 Ti 16GB), яку ви купите сьогодні:

  • 1–2 рік: Граєте на абсолютних Ультра-налаштуваннях, насолоджуєтеся максимальним FPS. Ні про що не думаєте.
  • 3–4 рік: У найважчих новинках переходите на "Високі" налаштування та вмикаєте DLSS. Картинка залишається чудовою, просідань немає.
  • 5 рік і далі: Граєте на "Середніх" налаштуваннях зі стабільними 60 FPS, або робите точковий апгрейд (просто купуєте нову відеокарту, залишаючи решту заліза).

Готові рішення від Power Up

Ми підібрали дві оптимальні конфігурації, в яких повністю реалізовано цей тверезий, прагматичний розрахунок. Жодних переплат, тільки чистий FPS.

«Народний чемпіон» на AM4: GamePC Lite #492

  • Процесор: AMD Ryzen 5 5600
  • Оперативна пам'ять: 32 GB DDR4
  • Накопичувач: Швидкісний SSD 1TB
  • Відеокарта: GeForce RTX 5060 Ti 16GB
Подивитися збірку →

«Ігровий еталон» на Intel: GamePC Top #495

  • Процесор: Intel Core i5-14400F
  • Оперативна пам'ять: 32 GB DDR4
  • Накопичувач: Місткий SSD 2TB
  • Відеокарта: GeForce RTX 5060 Ti 16GB
Подивитися збірку →

Важливе доповнення: Не вбивайте потенціал ПК старим монітором

Вище ми розглянули відмінні системи для 2K-геймінгу. Але якщо ви підключите такий ПК до старого Full HD монітора на 60 Гц, ви просто не побачите різниці. Потужна відеокарта буде простоювати, а картинка залишиться незмінною.

Щоб отримати максимум вражень від плавної графіки та високого FPS, рекомендуємо відразу оновити дисплей до сучасних 144–165 Гц.

Вибрати ігровий монітор →

FAQ: Часті питання щодо збірок

Чи вистачить цього ПК для стрімінгу на Twitch/YouTube?

Так. Потужності процесорів (Ryzen 5 5600 / Core i5-14400F) у зв'язці з апаратним кодувальником NVENC від відеокарти RTX 5060 Ti достатньо для якісного стрімінгу в 1080p при 60 кадрах на секунду без втрати FPS у самій грі.

Чи потягне збірка нові ігри на Unreal Engine 5?

Так. Саме для цього ми встановлюємо версію відеокарти на 16 ГБ. Об'єм відеопам'яті в поєднанні з технологією DLSS дозволяє стабільно видавати 60+ кадрів на високих налаштуваннях у найвимогливіших сучасних релізах (включаючи S.T.A.L.K.E.R. 2).

Чи можна буде пізніше додати оперативну пам'ять або жорсткий диск?

Звісно. Материнські плати в наших збірках мають вільні слоти для оперативної пам'яті, а також порти SATA та M.2 для встановлення додаткових SSD або HDD накопичувачів. Апгрейд пам'яті робиться за 5 хвилин.

Наші залізобетонні гарантії

Ми відповідаємо за свої збірки не лише на словах. На кожен ігровий ПК діє повна гарантія терміном на 2 роки. А якщо щось трапиться, вам не доведеться чекати ремонту 14–30 днів. Завдяки власному підмінному фонду деталей на нашому складі, середній час гарантійного ремонту в Power Up становить рекордні 1-2 дні!

Заплуталися? Запитайте в експерта

Не хочете вникати в таймінги пам'яті та бенчмарки? Напишіть нашому експерту Володимиру. Жодних ботів — розкажіть, в які ігри ви граєте, і він скине вам 2-3 ідеальні варіанти без переплат.

Бажаєте подивитися інші варіанти?

Розуміємо, у кожного свій бюджет. Переходьте в наш основний каталог ігрових комп'ютерів. Там ми зібрали десятки збалансованих конфігурацій: від надійних стартових машин до безкомпромісних монстрів для 4K-геймінгу.

Перейти в каталог ігрових ПК →