Коротко про головне (TL;DR):

  • Реальну швидкість пам'яті визначає не частота на коробці, а пропускна здатність: Частота (МТ/с) × 8 байтів × кількість каналів. Один параметр без двох інших нічого не говорить про продуктивність.
  • На звичайному десктопі при встановленні всіх 4 модулів DDR5 частота падає з маркетингових 6000 МТ/с до 3600–4400 МТ/с — дорогий високошвидкісний комплект пам'яті на 128 ГБ впирається в ті самі 2 канали.
  • Бюджетна DDR4 2400 МТ/с на робочій станції з 4 каналами пам'яті (Threadripper, серверні Xeon/EPYC) видає стабільні 76,8 ГБ/с — нарівні або навіть швидше за десктоп, що просів на дорогій DDR5.
  • До 64 ГБ звичайний ігровий ПК із двома модулями працює на повній паспортній частоті без просадок — проблема з каналами починається лише на 128 ГБ і вище.

У минулих статтях ми розбирали маркетингові міфи про частоту RAM і швидкість SSD в ігрових збірках — і обидва рази висновок був однаковим: переплата за цифри із синтетичних тестів майже ніколи не окупається в іграх. З робочою станцією правило перевертається на 180 градусів.

Коли обсяг пам'яті переходить за 128 ГБ заради рендерингу, роботи з великими базами даних, відеомонтажу в 4K/8K або віртуалізації, вирішує не частота на коробці, а те, скільки «доріг» — каналів пам'яті — має процесор для передачі даних. Розбираємо на реальній математиці 2026 року, чому дорога десктопна оперативна пам'ять DDR5 на 6000+ МТ/с може програвати скромнішій за паспортом платформі, і коли звичайного ігрового ПК все ще достатньо.

Різниця на цифрах відчутна одразу: однаковий обсяг 128 ГБ на різних платформах може відрізнятися за реальною пропускною здатністю майже вдвічі — і це не гіпотетичний розгін у лабораторії, а офіційні, документовані обмеження серійних плат.

Секрет пропускної здатності: до чого тут канали пам'яті

Звичайний споживчий процесор AMD Ryzen або процесор Intel Core — двоканальний: у нього є рівно два незалежні «маршрути» для обміну даними з пам'яттю, скільки б модулів фізично не стояло в слотах. Робочі станції влаштовані інакше — у них більше фізичних каналів, і саме це, а не мегагерци на коробці модуля, вирішує при великих обсягах.

  • AM5 (AMD Ryzen 9000) та LGA1851 (Intel Core Ultra 200) — 2 канали пам'яті, при заповненні всіх 4 слотів DIMM на кожен канал припадає по 2 модулі.
  • Threadripper — 4 канали, по одному модулю на канал навіть при повному завантаженні слотів.
  • Threadripper PRO — 8 каналів, теж по одному модулю на канал.
  • Серверні платформи AMD EPYC та Intel Xeon — від 6 до 12 каналів залежно від моделі, аж до двопроцесорних систем.

Різниця не в «краще/гірше», а в архітектурі під задачу: консьюмерська платформа проєктувалася для ігор та повсякденних програм, де 2 каналів достатньо з великим запасом. Робоча станція проєктувалася для завдань, де вузьке місце (bottleneck) — це саме швидкість прокачування даних між процесором та пам'яттю.

Як рахується реальна пропускна здатність пам'яті

Формула проста і не потребує калькулятора інженера: Пропускна здатність (МБ/с) = Частота (МТ/с) × 8 байтів × Кількість каналів. Вісім байтів — це ширина шини одного каналу DDR4/DDR5 (64 біти).

  • DDR5-6000 у 2 канали: 6000 × 8 × 2 = 96 000 МБ/с (96 ГБ/с) — паспортний максимум звичайного ігрового ПК, якщо стоїть всього 2 модулі.
  • DDR4-2400 у 4 канали (робоча станція на Threadripper): 2400 × 8 × 4 = 76 800 МБ/с (76,8 ГБ/с) — при вчетверо нижчій частоті, ніж у модної DDR5.
  • DDR4-2400 у 8 каналів (Threadripper PRO): 2400 × 8 × 8 = 153 600 МБ/с (153,6 ГБ/с) — та сама черепаша частота, але вдвічі більше каналів.

Кількість каналів у формулі стоїть окремим множником — тому платформа з удвічі меншою частотою, але вдвічі більшою кількістю каналів, виходить на той самий результат. У цьому й полягає весь секрет: при однаковому обсязі пам'яті виграє не найбільш високочастотна плашка, а платформа з найбільшою кількістю каналів, здатна утримати заявлену частоту при повному завантаженні слотів.

Платформи для 128 ГБ і більше оперативної пам'яті — порівняння на 30.08.2026
Платформа Каналів Частота при 128 ГБ Реальна пропускна здатність Для кого
Десктоп, DDR5 6000 (4 модулі) 2 3600–4400 МТ/с 57 600–70 400 МБ/с Ігри, офіс — не для 128 ГБ
Робоча станція, DDR4 2400 (Threadripper) 4 2400 МТ/с 76 800 МБ/с Монтаж 4K/8K, 3D, розробка
Робоча станція, DDR4 2400 (Threadripper PRO) 8 2400 МТ/с 153 600 МБ/с Рендер-ферми, симуляції, ШІ-моделі

Реальний кейс: 128 ГБ на чотирьох модулях

Візьмемо конкретне і найчастіше завдання — набрати 128 ГБ із чотирьох модулів по 32 ГБ, бо це найдоступніший за ціною шлях до такого обсягу.

Сценарій А — звичайна десктопна збірка на DDR5. Беремо модну пам'ять DDR5 на красивих маркетингових 6000 МТ/с. Але звичайні споживчі процесори (Core i9 / Ryzen 9) вміють працювати максимум у 2 канали — а отже, щоб набрати 128 ГБ, доведеться втиснути 4 модулі по 32 ГБ у ті самі 2 канали, по 2 модулі на кожен. Контролер пам'яті за такого навантаження гарантовано скидає частоту до базових значень — 3600–4400 МТ/с, — тому що втримати паспортні 6000 МТ/с на всіх чотирьох слотах він фізично не в змозі. Купівля топового комплекту заради 128 ГБ у такій конфігурації майже завжди безглузда.

Сценарий Б — робоча станція на «старовинній» DDR4. Беремо найдешевшу, базову пам'ять DDR4 із черепашою частотою 2400 МТ/с, але ставимо її на платформу на кшталт Threadripper або серверних Xeon/EPYC, яка вміє працювати у 4 канали. 128 ГБ тут — це чотири модулі по одному на кожен із 4 каналів, а не по два на кожен із двох. Частота тримається на паспортних 2400 МТ/с завжди, без розгону та без ризику.

Результат на пальцях: 57 600–70 400 МБ/с у просівшого десктопа проти стабільних 76 800 МБ/с у «застарілої» DDR4 у 4 канали. «Повільна» і нібито застаріла пам'ять у 4-канальному режимі виявляється нарівні або навіть швидше за дорогу десктопну DDR5, яка захлинулася при спробі завести 4 модулі на нормальній частоті.

Причина обмеження — не маркетинг, а фізика сигналу: що більше електричних навантажень (модулів) висить на одній лінії, то складніше втримати цілісність сигналу на високій частоті. Незалежні тести підтверджують це на практиці: на споживчих платформах AMD офіційно гарантована частота при заповненні всіх 4 слотів DDR5 падає до 3600 МТ/с, у Intel — до 4400–4800 МТ/с. Виробники плат сертифікують конкретні комбінації модулів та частот саме тому.

Ігровий ПК з 64 ГБ оперативної пам'яті на платформі AMD — Ryzen 9 9950X3D + RTX 5070 Ti

Чи потрібно більше 128 ГБ пам'яті?

128 ГБ — далеко не межа для важких завдань, і чотириканальний режим теж не межа. Там, де потрібні обсяги значно більші за 128 ГБ, застосовуються двопроцесорні системи або монстри на кшталт AMD Threadripper PRO, де пам'ять має 8 повноцінних каналів — навіть на тій самій скромній DDR4-2400 це вже 153,6 ГБ/с, і різниця із просівшим десктопом стає просто космічною.

  • Threadripper PRO — до 8 каналів і 8 модулів, підтримка ECC-пам'яті для захисту від одиничних збоїв під час багатоденних розрахунків.
  • Двопроцесорні системи на серверних платформах — фактичне подвоєння кількості каналів та обсягу, актуально для рендер-ферм і навчання моделей на власному залізі.
  • AMD EPYC та Intel Xeon — там же, де потрібні сотні гігабайтів і гарантована надійність 24/7, а не пікова частота на скриншоті тесту.

Для переважної більшості сценаріїв — відеомонтаж, 3D-рендер, розробка, локальні ШІ-моделі середнього розміру — платформи рівня Threadripper з 4 каналами та 128–256 ГБ вистачає із запасом. Восьмиканальні та серверні рішення — це вже спеціалізована закупівля під конкретний виробничий процес, а не апгрейд домашнього ПК.

Орієнтир за завданнями: датасети на десятки гігабайтів для аналітики або машинного навчання, одночасна робота 5–10 віртуальних машин або рендер декількох проєктів паралельно — це вже сценарії, де навіть чесні 4 канали перетворюються на вузьке місце, а не запас міцності. У таких умовах кратна різниця в пропускній здатності безпосередньо конвертується в години, а іноді й доби економії часу на кожному великому розрахунку.

Багатоканальна робоча станція: плюси та мінуси

Переваги

  • Заявлена частота тримається стабільно при повному завантаженні слотів — без розгону і без лотереї з чипами.
  • Підтримка ECC-пам'яті — одиничні помилки біт виправляються на льоту, що критично для багатогодинних розрахунків.
  • Чистий апгрейд ПК по пам'яті в майбутньому: вільні канали та слоти дозволяють наростити обсяг без заміни платформи.
  • Більше ліній PCI-Express для кількох відеокарт, мережевих карт і NVMe-накопичувачів одночасно.

Недоліки

  • Сам процесор і материнська плата коштують у рази дорожче за десктопні — платформа окупається лише реальним завантаженням.
  • ECC RDIMM-модулі дорожчі за звичайні десктопні плашки того ж обсягу.
  • Високе енергоспоживання під навантаженням вимагає блока живлення із сертифікатом ефективності від 850–1000 Вт, а старші моделі з десятками ядер нерідко переходять на водяне охолодження замість повітряного.
  • Якщо реальне завдання вкладається у 64 ГБ, уся ця архітектура просто не потрібна — переплата без користі.
Збірка з 64 ГБ пам'яті та великим накопичувачем для монтажу і зберігання проєктів — Core Ultra 7 265KF + RTX 5060 Ti

Коли переплата за робочу станцію виправдана

До 64 ГБ проблема каналів просто не виникає: такий обсяг майже завжди збирають із двох модулів по 32 ГБ, а це і є штатний двоканальний режим на повній паспортній частоті, без будь-яких просадок. Різниця між 32 і 64 ГБ в однаковій збірці в каталозі PowerUp на 30.08.2026 становить від 26 000 до 45 300 грн залежно від процесора та відеокарти — і це чиста ціна обсягу, без компромісів за швидкістю.

Реальна вартість переходу з 32 на 64 ГБ в однакових збірках PowerUp (30.08.2026)
Конфігурація 32 ГБ 64 ГБ Різниця
Core i7 14700K + RTX 4060 Ti, 2 ТБ 88 900 грн 126 900 грн +38 000 грн
Core i7 14700K + RTX 4070 Ti Super, 2 ТБ 106 900 грн 144 900 грн +38 000 грн
Ryzen 9 9950X3D + RTX 5070 Ti, 2 ТБ 135 400 грн 161 400 грн +26 000 грн
Core Ultra 7 265KF + RTX 5060 Ti, 1 ТБ 83 200 грн 128 500 грн +45 300 грн

Якщо реальне навантаження — це рендер вечорами, важкий відеомонтаж, стрімінг паралельно з грою або локальні ШІ-моделі середнього розміру, а не виробничий конвеєр на 8+ годин поспіль під зав'язку, звичайний ігровий ПК на DDR5 з 64 ГБ пам'яті від PowerUp закриває завдання без переплати за екзотичну платформу. Переходити на багатоканальну робочу станцію (Threadripper, Threadripper PRO, Xeon, EPYC) має сенс лише тоді, коли 128 ГБ і вище — це не запас на майбутнє, а щоденна робоча необхідність, і простій системи через нестабільність безпосередньо коштує грошей або часу.

Як вибрати платформу під обсяг пам'яті: покроковий гайд

Покрокова інструкція для тих, кому потрібно більше 64 ГБ пам'яті: як порахувати реальну потребу і не переплатити ані за десктоп із просівшою частотою, ані за непотрібну робочу станцію.

Крок 1: Порахуйте реальний обсяг під завдання

Відкрийте диспетчер завдань під час найважчої робочої сесії (рендер, монтаж, компіляція великих проєктів) і подивіться на пікове споживання RAM. Додайте 20–30% запасу — це і є ваша реальна цифра, а не маркетинговий орієнтир.

Крок 2: Перевірте, чи вкладаєтесь ви у 64 ГБ

Якщо так — звичайний ігровий ПК із двома модулями DDR5 повністю закриває завдання на повній паспортній частоті. Далі можна не читати про канали та робочі станції.

Крок 3: Якщо потрібно 128 ГБ і більше — рахуйте пропускну здатність обох варіантів

Візьміть формулу Частота × 8 байтів × Канали для десктопа з реальною (не паспортною) частотою при 4 модулях і для робочої станції з її фактичною кількістю каналів. Порівняйте різницю в гігабайтах за секунду, а не в мегагерцах на коробці модуля.

Крок 4: Вирішіть, чи потрібна підтримка ECC

Для багатоденних розрахунків, фінансового моделювання або завдань, де один перевернутий біт може зіпсувати результат, ECC-пам'ять обов'язкова — це є лише на платформах Threadripper (PRO) та серверних рішеннях.

Крок 5: Проведіть стрес-тест системи перед введенням в експлуатацію

Проженіть MemTest86 або Prime95 мінімум 8–12 годин поспіль, імітуючи реальне робоче навантаження. Це дешевше і швидше, ніж ловити BSOD посеред добового рендеру через тиждень після збірки.

Часті питання (FAQ)

Скільки пам'яті реально потрібно для рендерингу та монтажу 4K/8K?

Для монтажу 4K частіше вистачає 32–64 ГБ, для 8K і важкого 3D-рендерингу — від 128 ГБ. Точна цифра залежить від проєкту: надійніше подивитися реальний пік споживання в диспетчері завдань, ніж орієнтуватися на загальні поради.

Що станеться, якщо поставити 4 модулі DDR5 у звичайний ігровий ПК?

Система запуститься і буде працювати, але гарантована частота впаде з паспортних 6000 МТ/с до 3600–4400 МТ/с (у AMD — ближче до 3600, у Intel — до 4400–4800). Це не поломка — це офіційне обмеження платформи при заповненні всіх слотів.

Чим ECC-пам'ять відрізняється від звичайної і чи всім вона потрібна?

ECC самостійно знаходить і виправляє одиничні помилки біт на льоту. Для ігор та повсякденних завдань це не потрібно і не підтримується платформою. Актуально лише для багатогодинних розрахунків і завдань, де помилка в пам'яті може зіпсувати результат.

Робоча станція на Threadripper гірше грає, ніж звичайний ігровий ПК?

У парі з відеокартою GeForce RTX старшого рівня робоча станція цілком грає, причому в 4K із трасуванням променів та технологією DLSS вузьким місцем майже завжди стає відеокарта, а не процесор. Але частота ядра CPU у робочої станції зазвичай нижча, ніж у топового ігрового процесора, — у кіберспорті та інших вимогливих до однопотокової продуктивності іграх це може коштувати кількох відсотків кадрової частоти (FPS) і не дає такого ж стабільного фреймрейту, як виділена ігрова збірка. Збирати таку платформу виключно заради ігор економічно не має сенсу.

DDR4 на робочій станції — це не застаріло у 2026 році?

Формально так, DDR5 швидша за паспортом. Але принцип статті не про конкретне покоління пам'яті, а про кількість каналів: навіть «стара» DDR4 на 4–8 каналах обганяє просівшу на 4 модулях DDR5 у 2 канали. Частина платформ для робочих станцій уже перейшла на багатоканальну DDR5 — тоді перевага в каналах складається ще й з перевагою в частоті, але сам принцип «канали вирішують» залишається незмінним для будь-якого покоління пам'яті.

Чи варто переплачувати за частоту пам'яті на робочій станції?

Зазвичай ні: навіть базова, найдешевша пам'ять на 4–8 каналах стабільно дає більше реальної пропускної здатності, ніж розігнана пам'ять на 2 каналах, що впирається в ліміт слотів. Переплата за частоту на робочій станції має сенс лише тоді, коли кількість каналів уже максимальна для платформи й далі рости нікуди.

Як зрозуміти, що час переходити з десктопа на робочу станцію?

Головний сигнал — регулярна потреба у 128 ГБ пам'яті й вище разом із багатогодинними завданнями без права на збій. Якщо до 64 ГБ вистачає і стабільність не критична, перехід економічно не виправданий.

Нижче 64 ГБ питання каналів не стоїть взагалі — беріть звичайний ігровий ПК на DDR5 і не переплачуйте за екзотику. Вище 128 ГБ вирішує не частота на коробці модуля, а архітектура платформи: навіть дешева пам'ять на 4 або 8 реальних каналах замість просівшого двоканального режиму дає нарівні або більше реальної пропускної здатності, ніж дорогий високочастотний комплект, що впирається в ліміт слотів десктопа.

Якщо за розрахунками вам вистачає 64 ГБ, у каталозі готових ігрових ПК PowerUp вже є збалансовані конфігурації з таким обсягом на сучасних платформах. Для завдань від 128 ГБ і вище — це окрема, спеціалізована закупівля під конкретний робочий процес: по суті, кастомний ПК під одне завдання, а не універсальна машина на всі випадки. Сам процесор і материнська плата робочої станції коштують кратно дорожче, ніж весь ігровий ПК середнього сегмента цілком, і це виправдано лише реальним щоденним навантаженням, а не бажанням мати запас на майбутнє. Інженери PowerUp допоможуть точно порахувати, яка платформа реально потрібна, перш ніж витрачати бюджет на комплектуючі, які не будуть використовуватися за призначенням.