Ті, хто хоч трохи цікавиться тематикою комп'ютерного "заліза", вже чули про те, що є оперативна пам'ять DDR5, і ця новітня, на даний момент, розробка активно впроваджується в топові комп'ютери. Що таке DDR5 і в чому її переваги перед попередницею DDR4, ми з вами спробуємо розібратися.
Як заявляють розробники нового покоління оперативної пам'яті, вона в найближчому майбутньому замінить на ринку попередні покоління. DDR5 має низку незаперечних переваг: більша пропускна здатність, підвищена енергоефективність, збільшена ємність. У світлі швидкого розвитку технологій за останні роки новинка, як очікується, буде дуже затребувана. Вимоги сучасних ігор постійно зростають, йде активне впровадження стандартів 4K, процесори отримують все більшу кількість ядер і потоків, які необхідні в ігровому процесі.
Очікується, що DDR5 скоро стане основним рішенням для оперативної пам'яті на ПК. І для цього потрібно розуміти, у чому відмінність нового формату від попереднього.
DDR5 - що це?
Як ви вже зрозуміли, DDR5 - це оперативна пам'ять нового типу. Усім відомо, що оперативна пам'ять є короткочасною пам'яттю комп'ютера, в якій знаходяться відносно невеликі обсяги важливих даних. Що швидший доступ до цих даних матимуть процесор і графічний процесор, то швидше працюватимуть програми на комп'ютері, то вищою буде продуктивність і зручність роботи для користувача.
Сучасний формат оперативної пам'яті DDR (Double Data Rate, подвійна швидкість передавання даних) був розроблений у 1998 році на основі SDRAM. Основна перевага ДДР - підвищена швидкість передачі даних. За останні чверть століття було розроблено кілька різних технологій DDR (для ПК, мобільних пристроїв тощо), а сам формат було значно вдосконалено.
Чим відрізняються DDR5 і DDR4
Чим краще DDR5 від DDR4? Є 3 основні відмінності: енергоефективність, пропускна здатність і ємність. Що стосується такого важливого елемента, як пропускна спроможність, то тут DDR5 значно виграє у DDR4 - швидкість передавання даних у новинки до 6,4 Гбіт/с за умови 3,2 у попередника (за стандартної тактової частоти). На практиці, далеко не все так однозначно. Не кожен модуль може забезпечити таку швидкість. Для порівняння, перше покоління DDR мало швидкість передачі даних до 400 Мбіт/с, а DDR2 - не більше 1066 Мбіт/с.
Ще одна важлива інновація - збільшення щільності матриці. Чип DDR5 може мати щільність у 4 рази більшу, ніж у DDR4. Це означає, що обсяг пам'яті у нового покоління оперативної пам'яті може досягати 64 ГБ на один модуль (але цього ми поки що не бачимо).
Третій напрямок - енергоефективність. Тут не такі вражаючі результати: 1,1 В проти 1,2 В у попереднього покоління оперативної пам'яті. Проте деяка економія буде, якщо "оперативка" працює на сервері або на мобільному пристрої.
Купити DDR5 чи ні?
У Power Up вже є досить широкий асортимент комп'ютерів і робочих станцій на DDR5. А чи варто на неї переходити вже зараз? Тут є багато нюансів, серед яких сумісність із процесором. Наприклад, DDR5 підтримують Alder Lake від Intel, а ось більш ранні, але ще актуальні Rocket Lake продовжать працювати з DDR4. Те саме стосується процесорів AMD - Zen 3 працюють із "четвіркою", а ось новітні Zen 4 на АМ5 сокеті вже підтримують "п'ятірку". Тобто вибір станцій насправді не такий і великий ).
З приводу приросту продуктивності. Так, вона буде.... Але, вона не буде настільки вражаюча. У більшості робочих завдань відчутного зростання результатів чекати не варто. Та в іграх пару фпс не зроблять картинку принципово "яскравішою". Красиві цифри можна побачите виключно в тестових програмах і в хвалебних оглядах від виробників. А ось гаманець DDR5 спустошить помітно. Особливо, якщо купувати планки по 32 ГБ, наприклад.
Основна ніша покупців, на яку націлений новий формат "оперативки" - геймери-професіонали, для яких її переваги в 3-5 % матимуть значення.
Висока ціна DDR5 у перші рік-два після початку продажів істотно гальмуватиме її поширення, та й без серйозного апгрейда комп'ютера вона буде відверто непотрібна. Так що, купити DDR5 чи ні, вирішувати тільки вам, виходячи з особистих переваг і необхідності.