Вступ

В останні роки Intel, як правило, пропонувала найкращу одноядерну продуктивність серед споживчих настільних процесорів. Завдяки впровадженню гібридної архітектури 12-го покоління (Alder Lake) кількість ядер збільшилася на 50 % і більше порівняно з попередніми поколіннями, але менш потужні ефективні ядра не повністю закривають розрив із потужнішими процесорами конкурентів, тому Intel дещо відстає в багатоядерній продуктивності.

Перш ніж перейти до розгляду відмінностей між Intel Core 13-го і 14-го покоління, необхідно зробити кілька застережень і пояснень. Починаючи з 12-го покоління Core, Intel використовує "гібридний дизайн", у якому поєднуються високопродуктивні ядра "P" і високоефективні ядра "E". З них тільки ядра "P" є гіперпотоковими, що дозволяє їм забезпечувати два потоки на ядро. Крім того, вони, як правило, потужніші, що означає, що для досягнення максимальної продуктивності на них передусім запускають малопотокові додатки, тоді як ядра "E" використовують для малозначущих завдань або для багатопотокових робочих процесів. По-друге, TDP для процесорів AMD не є коректним показником потужності, незважаючи на номінальні одиниці виміру - вати. Ці процесори мають менш чіткі цільові показники потужності, ніж процесори Intel, але зазвичай вони споживають приблизно на 50 Вт більше, ніж їхній зазначений TDP.

Що стосується специфікацій, то 14-те покоління Intel насамперед пропонує збільшення частоти порівняно з 13-м, причому максимальна частота розгону збільшується на 200 МГц. Кількість ядер для варіантів i9 і i5 залишилася колишньою, у той час як у i7-14700K ефективність ядер збільшено на 50 % - з 8+8 до 8+12, тобто всього 28 логічних процесорів. У зв'язку з особливостями конструкції процесорів це також супроводжувалося невеликим збільшенням кеш-пам'яті процесора - 33 МБ Smart Cache проти 30 МБ у 13700K. В іншому процесори мають однакове базове і максимальне енергоспоживання, однакову офіційну підтримку пам'яті і однакову інтегровану графіку.

Хоча це і не відноситься до нашого тестування додатків для створення контенту, Intel також оголосила про низку змін і функцій, покликаних підвищити продуктивність для ентузіастів, особливо в іграх. Серед них - зміна специфікації енергоспоживання, що дає змогу використовувати вищі ICCMax ядра; Intel Application Optimization, яка працює з Thread Director, щоб краще справлятися з ігровими навантаженнями на гібридній архітектурі для певних ігор; а також деякі функції розгону, як-от XTU AI Assist і підтримка швидкості DDR5 XMP до та вище 8000 Мбіт/с.

Що стосується ціни, то Intel випускає ці оновлені процесори за тією ж ціною, що і їхні аналоги минулого покоління. 14900K коштує $590, що на $40 вище AMD Ryzen 9 7900X і на $110 нижче за AMD Ryzen 9 7950X. Intel, як правило, тримає свої процесори на рівні MSRP і офіційно знижує ціни при тривалому зниженні. Однак AMD нерідко влаштовує тривалі розпродажі, знижуючи ціну на 50-150 доларів, що може кардинально змінити порівняння вартості процесорів. 

Споживана потужність і охолодження: Процесори Intel Core 14-го покоління

Що стосується програмного забезпечення, то ми використовуємо багато хто з наших бенчмарків "PugetBench" - багато хто з них також були використані Intel в рамках офіційного анонсу 14-го покоління. Ми доповнюємо їх кількома іншими реальними бенчмарками - здебільшого для пакетів рендерингу, таких як Blender і V-Ray. Зазначимо, що за останні кілька тижнів були випущені великі оновлення для багатьох тестованих нами додатків (особливо від Adobe). Через брак часу ми не змогли повторити більшість наших тестів із цими новими пакетами, але ми провели вибіркову перевірку, і, судячи з того, що ми побачили, продуктивність для завдань, які ми тестуємо, не сильно відрізняється.

Фотографія: Adobe Lightroom Classic

Починаючи з Adobe Lightroom Classic, ми отримуємо перший погляд на тему, що повторюється у всій цій статті: продуктивність нових процесорів Intel Core 14-го покоління практично ідентична попередньому поколінню. Вони трохи швидші, але найбільше поліпшення склало всього 5 %, а середнє значення 1-3 % набагато типовіше.

Цікаво, що Core i7-14700K працює нарівні з Core i9-14900K, що говорить про те, що ми зіткнулися зі стіною продуктивності, не пов'язаною з тактовою частотою або кількістю ядер. Lightroom Classic має деяке прискорення GPU, але, найімовірніше, ми маємо справу з чимось глибшим, наприклад, із продуктивністю AVX або швидкістю кешу.

Незважаючи на те, що 14-е покоління лише незначно швидше за 13-е (по суті, це похибка, якщо чесно), Intel зберігає невелику перевагу над процесорами AMD Ryzen серії 7000. Це не так багато, але 14-е покоління відчутно швидше Ryzen на 6-9 %. Як ми вже зазначали, особливо гарний Core i7-14700K, який випереджає набагато дорожчі AMD Ryzen 7950X і 7900X приблизно на 8 %.

Графічний дизайн: Adobe Photoshop

Переходячи до Adobe Photoshop, ми знову бачимо незначний приріст 14-го покоління порівняно з 13-м. Однак цього разу різниця (1-4 %) досить мала, щоб ми могли визнати її в межах похибки для такого роду реальних тестів. Інакше кажучи, ми виявили, що 14-е покоління функціонально ідентичне у Photoshop порівняно з попереднім поколінням.

Хоча збільшення продуктивності "в межах похибки" не є чимось видатним для нового продукту, гарною новиною для Intel є те, що вони вже мають невелику перевагу в продуктивності над AMD. Вона невелика, але Core i7-14700K і i9-14900K приблизно на 10% швидші за Ryzen 7950X і 7900X, відповідно. Core i5-14600K не має такої великої переваги і розташовується прямо між дорожчим Ryzen 7700X і менш дорогим Ryzen 7600X.

Редагування відео: Adobe Premiere Pro

Як і в Photoshop, в Adobe Premiere Pro приріст продуктивності нових процесорів Intel Core 14-го покоління порівняно з попередніми процесорами 13-го покоління виявився "на межі похибки". Єдина область, у якій спостерігалося помітне поліпшення, - це Core i7-14700K для кодеків RAW, таких як RED. Тут додаткові чотири ядра E, схоже, мають значення, даючи змогу 14700K бути на 6% швидшим, ніж Core i7-13700K.

Однак Premiere Pro, навіть більшою мірою, ніж Photoshop, є додатком, у якому Intel має перевагу завдяки технології під назвою "Quick Sync". Quick Sync можна використовувати так само, як і GPU для апаратного декодування кодеків LongGOP, таких як H.264 і HEVC, тільки вона трохи швидша і підтримує ширший спектр форматів (зокрема, HEVC 4:2:2 10-біт).

Під час роботи з RAW і внутрішньокадровими кодеками (ProRes/DNxHR) Intel, як і раніше, випереджає AMD Ryzen 7000 на 5-10%, але якщо ваш робочий процес містить медіафайли H.264 або HEVC (а більшість із них тією чи іншою мірою це роблять), Intel Core 14th Gen може бути на 30% швидшим за AMD Ryzen 7000.

Таким чином, хоча 14-е покоління не настільки вражаюче в сенсі покоління за поколінням для Premiere Pro, для більшості користувачів Premiere Pro вони, безумовно, є кращим вибором у порівнянні з AMD Ryzen.

Рухома графіка: Adobe After Effects

Завершує наш аналіз додатків Adobe програма After Effects. Тут нові процесори Intel Core 14-го покоління працюють трохи краще, вони приблизно на 3-4 % швидші за попереднє покоління. Це все ще не дуже добре, але є кілька цікавих результатів, якщо ми зосередимося на "Multi-Core Score" (графік №2). Цей показник відображає важчі проєкти, в яких більше значення має функція багатокадрового рендерингу. Тут Core i7-14700K на 6 % швидший за попереднє покоління, а Core i5-14600K - на 9 %. 9-відсотковий приріст продуктивності ближче до того, що ми зазвичай бачимо в поколіннях, але шкода, що для виявлення такого приросту продуктивності нам доводиться опускатися до конкретного суб-оцінки - і це тільки на одній моделі процесора.

Проте, Intel зберігає (і трохи збільшує) свою перевагу в продуктивності над AMD з новими процесорами 14-го покоління. Порівняно з AMD Ryzen 7950X і 7900X, Intel Core i9-14900K і i7-14700K випереджають загалом на 11% і 13% відповідно. Core i5-14600K ще більш конкурентоспроможний, він на один-два відсотки випереджає AMD Ryzen 7950X, 7900X і 7700X і на 10 % швидший за 7600X.

Відеомонтаж / Рухома графіка: DaVinci Resolve Studio

Якщо переключитися з додатків Adobe на DaVinci Resolve Studio від Blackmagic, то тут все практично так само, як і в попередніх розділах. Єдина унікальна особливість полягає в тому, що Core i7-14700K показав цікаві результати в тестах Fusion (графік № 5), випередивши навіть Core i9-14900K. Fusion є досить однопотоковим, тому малоймовірно, що додаткові ядра E мають тут вплив. Ми перевірили ці результати, і наше найкраще припущення полягає в тому, що 14700K правий, але насправді щось стримує Core i9-14900K. Ми знаємо, що це не теплове або енергетичне дроселювання, а, найімовірніше, помилка BIOS/драйвера/програмного забезпечення, яку (сподіваємося) буде виправлено в майбутньому.

Якщо не брати до уваги цього результату, то нові процесори 14-го покоління знову показали результат у межах кількох відсотків від попереднього покоління.

Порівняно з AMD, загалом ми спостерігаємо напрочуд стабільну перевагу нових процесорів 14-го покоління в продуктивності на 8%. Перевага Intel більша (на 15%) у кодеках LongGOP, таких як H.264 і HEVC, де Intel Quick Sync надає цим процесорам перевагу, і менша в кодеках Intraframe і RAW, де більша кількість повнопродуктивних ядер допомагає AMD скоротити розрив.

Розробка ігор / Віртуальне виробництво: Unreal Engine

В Unreal Engine безліч користувачів у різних галузях, і більша частина важкої роботи в Unreal Engine пов'язана з GPU. Що стосується завдань, специфічних для CPU, то ми розглянемо компіляцію шейдерів (з якою час від часу стикається кожен, принаймні), light baking і компіляцію коду у Visual Studio. Light baking швидко виходить з моди з прийняттям Lumen і GPU Lightmass, але деякі користувачі все ще можуть віддати перевагу йому. 

Тут нові процесори Intel забезпечують дуже мінімальний приріст продуктивності порівняно з попереднім поколінням, найчастіше всього на 1-2 %. Єдиним помітним винятком є 14700K, який на 10 % швидше компілює шейдери, ніж 13700K. Багато в чому це пов'язано з додатковим ядром, яке отримав цей процесор.

Хоча ці нові процесори не демонструють настільки значного поліпшення, як очікувалося від покоління, вони показують хороші результати в Unreal Engine порівняно з AMD. 14900K може конкурувати з 7950X від AMD у наших тестах, при цьому він дешевший. 14700K і 14600K також випереджають свої аналоги від AMD.

Процесорний рендеринг: Cinebench 2024

CineBench 2024 - перший із наших бенчмарків для візуалізації на процесорі, але він вимагає деякої довідкової інформації. По-перше, це бенчмарк, розроблений компанією Maxon і призначений для тестування їхньої програми для 3D-моделювання під назвою Cinema 4D. Нещодавно випущена версія бенчмарка "2024" містить повну переробку рушія рендерингу, засновану на придбанні компанії під назвою Redshift. Новий рушій рендерингу забезпечує Cinema 4D повну підтримку рендерингу на GPU, але водночас дає змогу користувачам використовувати рендеринг на базі CPU в тих випадках, коли це більш підходящий варіант. Це робить його трохи менш "реальним" для тестування CPU, оскільки більшість користувачів (особливо бюджетного рівня), найімовірніше, будуть використовувати візуалізацію на базі GPU, оскільки його продуктивність набагато вища.

Проте, це надійний бенчмарк для багатопотокових робочих навантажень, таких як рендеринг, і він трохи унікальний тим, що, схоже, надає перевагу процесорам Intel, а не AMD. Як ви побачите в наступних двох розділах, AMD зазвичай має перевагу за продуктивністю в цьому типі навантажень завдяки більшій кількості повноцінних ядер, але нові Core i9-14900K і i7-14700K змогли обійти AMD Ryzen 7950X і 7900X на кілька відсотків. Цікаво, що головним переможцем для Intel став Core i5-14600K, який виявився на 20 % швидшим за Ryzen 7700X.

Процесорний рендеринг: V-Ray

Як ми вже бачили в різних частинах цієї статті, нові процесори 14-го покоління лише незначно швидші за попередні моделі 13-го покоління. Це трохи помітніше в додатках із важкими потоками, як у цій статті, але ми все одно бачимо лише 3-7% приросту продуктивності порівняно з попереднім поколінням.

Однак, хоча це і не так багато, це робить Intel більш конкурентоспроможною в даному сегменті. AMD Ryzen 7950X, як і раніше, посідає перше місце, але він дорожчий за Core i9-14900K на суму від 10 до 110 доларів США, залежно від того, чи вдасться вам придбати процесор AMD на розпродажі. Core i7-14700K перебуває в трохи кращому становищі, оскільки він працює нарівні з Ryzen 7900X за ціною від 40 до 140 доларів США (знову ж таки, залежно від ціни продажу).

Core i5-14600K ще сильніший для Intel, хоча ми повинні уточнити, що процесор такого рівня, швидше за все, не підійде тим, хто використовує V-Ray для професійних завдань. Проте, він на 10 % швидший за Ryzen 7700X, який коштує від 30 до 80 доларів дорожче.

Процесорний рендеринг: Blender

Завершує наше тестування Blender - додаток для 3D-моделювання та рендерингу. Поточний бенчмарк досліджує тільки продуктивність рендерингу, і він дає нам практично ті самі дані, що й V-Ray. Продуктивність нових процесорів 14-го покоління порівняно з попереднім поколінням становить близько 2-8 %, а співвідношення продуктивності Intel і AMD в основному зводиться до вартості процесора. У більшості випадків Intel має невелику перевагу за співвідношенням ціни та продуктивності, а Ryzen 7950X посідає перше місце за сирою продуктивністю.

Наскільки хороші процесори Intel Core 14-го покоління для створення контенту?

Хоча Intel не позиціонує нові процесори 14-го покоління як щось більше, ніж просто оновлення, більшість приростів продуктивності порівняно з попереднім поколінням, які ми спостерігали під час тестування, змушують думати, що це навіть не варте зусиль. Останніми роками 10-відсотковий приріст від одного покоління до іншого став типовим, але для цих процесорів набагато характернішим є приріст в 1-5 %.

У деяких сферах (наприклад, у рендерінгу на процесорі Core i7-14700K) ми побачили пристойний приріст у 7-9 %, але в тих самих робочих навантаженнях Core i9-14900K показав приріст продуктивності лише у 2-3 %. Це означає, що 14700K отримав приріст тільки завдяки додатковим чотирьом ядрам E, які додала Intel, і невеликому підвищенню частоти - а не завдяки будь-яким поліпшенням архітектури.

Це означає, що наші рекомендації щодо порівняння Intel Core і AMD Ryzen практично не змінилися з моменту виходу процесорів Intel Core 13-го покоління і AMD Ryzen 7000 понад рік тому. Intel має невелику перевагу в більшості робочих процесів фото/відео, яка збільшується, коли в справу вступає Quick Sync (апаратне декодування мультимедіа H.264/HEVC).

Отже, що це означає для нашої остаточної думки про процесори 14-го покоління для створення контенту? Загалом, вони хороші, але в більшості випадків їх можна вважати простим ребрендингом попередніх процесорів 13-го покоління. Вони трохи швидші, але якщо ви можете отримати знижку на 13-те покоління, оскільки вони вже не є найостаннішими і найкращими, то, можливо, вам краще вибрати попереднє покоління. У нашому випадку ми вже отримуємо кращі ціни за рахунок дистрибуції, тому немає причин не оновлювати наші робочі станції до 14-го покоління. Але ми не очікуємо, що до нас прийдуть клієнти, які бажають оновити свою систему 13-го покоління до одного з нових процесорів 14-го покоління.

Пошук ідеальної робочої станції не обов'язково має бути складним. У каталозі Powerup представлені рекомендовані системи для безлічі додатків і робочих процесів. Якщо вам потрібна допомога в підборі системи під унікальний робочий процес або у вас є інші питання, ми рекомендуємо вам звернутися до наших консультантів у чат або зателефонувати.